
Quentin Tarantino (kuvassa) on hylännyt tulevan western-elokuvansa, The Hateful Eightin, kokonaan. Projekti saattaa päätyä kirjamuottiin, mutta ainakin toistaiseksi aiottu elokuvasovitus on poissa auteurin listalta.
”Aion julkaista sen [kirjana], ja se on siinä. Annoin sen [käsikirjoituksen] kuudelle ihmiselle, ja jos en pysty luottamaan heihin, ei minulla ole minkäänlaista halua tehdä sitä. Julkaisen sen. Se on siinä. Siirryn seuraavaan. Minulla on kymmenen muuta ideaa”, Tarantino raivoaa.
Peruutuksen syynä on käsikirjoituksen vuotaminen julkisuuteen. Tarantino antoi käsikirjoituksensa kuudelle henkilölle, ja sitä kautta se päätyi luettavaksi verkkoon ja nyt peruutetuksi. Mahdollinen elokuvasovitus saattaa toteutua myöhemmin, mutta ainakin toistaiseksi se on jäissä.
”Saatan todellakin muuttaa mieleni, omistan sen v***n tarinan. Mutta voin kertoa, ettei se ole minun seuraava projektini. Se on minun lapseni, ja jos muusani kutsuu minua tekemään sen, teen sen. Ajattelin jo julkaisevani sen kirjana ennen sen tekemistä, mutta nyt se tapahtuu aivan varmasti, enkä ohjaa sitä seuraavaksi.”